Маріуполець Сергій Науменко у Львові відновив бізнес та почав виробництво сувенірів з уламків збитої російської техніки. Його справа має до того ж благодійну мету. Самі ж вироби є унікальними та стали дипломатичними подарунками на міжнародному рівні.
Переселенець розповів проєкту “Портрети Маріуполя”, як йому довелося розпочинати життя наново.
Виготовляти прикраси з епоксидної смоли Сергій Науменко почав ще до вторгнення – це були кулони, каблучки, сережки, статуетки. Хобі зі студентських років, яке стало заробітком. Разом з німецькою спільнотою Сергій брав участь у різних заходах. Оточення та штурм Маріуполя був неочікуваним для чоловіка, і він мусив виїхати 26 лютого 2022.
“Ми виїхали просто перечекати, подивитись на ситуацію. Ніхто не знав, що поїдемо на дуже довгий час. Ми зібрали дуже мало речей, взяли тваринок і поїхали на роботу до своїх батьків. Як би знав, то взяв би портфель не з речами, з дорогими штуками та необхідним для відновлення бізнесу приладдям. У Львові опинився через дружину – спочатку ми були 1,5 місяця у Дніпрі, потім по роботі її перевели у Львів”, – ділиться Сергій.
Для відновлення справи він закупив нове обладнання, знайшов приміщення під майстерню.
Коли зв’язку з Маріуполем не було, очікування звістки від рідних перетворило дні на однакові для Сергія. Багато емоцій відчули, коли на зв’язок почали виходити друзі та родичі. Важливою подією було звільнення з російського полону тестя, який захищав Маріуполь і перебував на “Азовсталі”.
“В той день дружина була на якомусь тимбілдингу, телефонує мені й каже: “Папу звільнили”. Не повірив спочатку, присів на сходах, починаю плакати. Ми дуже переживали за нього, Даша постійно щось намагалась вдіяти – шукала якісь шляхи, кудись дзвонила, зв’язувалась з Червоним Хрестом. Ми до кінця вірили, що батько живий і повернеться”, – пригадує маріуполець.
Зараз Сергій Науменко створює сувеніри з уламків російської техніки. Каже, що ідея не його, але вважає, що потім би дійшов до цього самостійно.
“Це було влітку, люди трохи почали відходити від шоку, стихло у Києві, Львові, з’явилися перші збиті літаки. До мене звернувся воєнний журналіст Петро Шуклінов, сказав, що треба залити в епоксидну смолу уламки ворожого ЗРК “Оса”. Тоді я хапався за кожне замовлення і відгукнувся на пропозицію. Зараз замовлень в мене вже на місяць вперед, працюю по 9 годин на день, 6/7″, – розповідає Сергій про початок великого волонтерського проєкту “Розбери русню на сувеніри”.
Це замовлення дало величезний поштовх для розвитку справ. Відтоді Сергій Науменко створив чимало сувенірів – їх дарують посадовцям та продають у благодійних цілях. Уламки від російської техніки надають замовники.
Так маріуполець залив у смолу уламки збитих українцями російських гелікоптерів Мі-8, Мі-24, Мі-35 С, ще 30 брелоків зроблені зі шматочками “Алігатора” К-52. Останні відвезли у США на подарунки, зокрема й одному з авторів лендлізу для України. Також були винищувачі Су-25, Су-30, Су-34, модифікований Су-35, ракети, танки. Замовлення надходять навіть від держкомпаній.
“Є навіть не тількі ворожа російська техніка, а й з гостомельського складу “Фокстроту” частини візочка та мікрохвильовки. Саме з цього складу буряти виносили техніку на початку вторгнення. З цих залишків сьогодні зробив дві статуетки лисенят з жовто-блакитними стрічками – будуть подарунки власникам мережі”, – розповідає про справи зараз Сергій.
Кошти з продажу цих сувенірів йдуть на допомогу ЗСУ. Сергій Науменко каже, що рекламу на своїх виробах не залишає, але його тішить, що справа та самі вироби наближають Перемогу.
Сергій підкреслює, що Маріуполь для нього, в першу чергу, – люди, друзі та родина. Це найголовніше.
Історія записана в рамках проєкту “Портрети Маріуполя”, який реалізується ГО “Простір Марії” за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.